Штафетне игре поводом Дана школе

Штафетне игре, спортско међуодељењско такмичење, одржане су као део обележавања Дана школе, од 10. до 13. маја. 2021. Задатак ученика је био да пређу различите полигоне постављене у школском дворишту. Првог дана су на полигон изашли прваци, а наредних дана ученици другог, трећег и четвртог разреда.

Циљеви активности су:
– подстицање деце на различите форме кретања својствене атлетици кроз прелажење полигона,
– увежбавање различитих начина кретања (скокови, трчање, ходање),
– развијање духа авантуризма,
– промовисање здравља,
– развијање вештина комуникације и сарадње,
– развијање креативности.

Препреке су направљене тако да њиховим савладавањем ученици развијају различите вештине и физичке способности као што су: брзина, координација, прецизност, спретност, издржљивост.
Ученици су осмишљавали имена екипа и изглед дресова и на тај начин показали своју креативност. На основу табеле са резултатима, односно на основу времена за које је екипа успела да пређе полигон, подељене су дипломе одељењима за прво, друго и треће место, као и за учешће на такмичењу.
Свако одељење је чинило једну екипу и време прелажења препрека на полигону је мерено целој екипи, а не сваком ученику појединачно. На тај начин ученици су осетили тимски дух и сарадњу, бодрили једни друге и уживали у заједничкој активности.

Знања стечена на семинару „Дечија атлетика – примена савремених програма у раду са ученицима и атлетска такмичења у школи“ учитељица Невена Љамић је применила у раду са ученицима у продуженом боравку у марту 2021. Деца су уживала у активностима и отуд идеја да се организује и штафетно такмичење за Дан школе.

Учитељице у продуженом боравку Весна Самарџић, Ана Љубовић Гвоздић, Маја Ристић, Соња Вукашиновић и Невена Љамић су припремиле препреке, дипломе и табеле за бодовање и показале је да уз мало воље могу да се организују различите активности, чак и уколико нека школа нема реквизите и одговарајуће услове за рад. Тако су чуњеви направљени од украшених флашица напуњених песком, препоне и поља за различите врсте скокова су направљени од филца, канапа, жице и креп траке.

Ученици су са радошћу учествовали у свим активностима и рекли су да им је било дивно јер је коначно, после дужег времена, цело одељење на окупу и да су се одлично забавили у игри и надметању.
Родитељи ученика и учитељи свих одељења су похвалили организаторе и реализаторе такмичења.
Педагог је оценио да мотивисаност ученика и њихови осмеси говоре о успешности идеје и похвалио је иницијативу и организацију полигона, као и међусобну подршку колега реализатора.

Невена Љамић