Међународни дан дечије књиге и бајке

Међународни дан дечије књиге обележен је часовима наставника и библиотекара са ученицима четвртог и петог разреда, од 30. марта до 13. априла 2022.

Са ученицима четвртог разреда одржана су два часа. На првом су ученици говорили о одликама бајке на примерима Андерсенових бајки „Ружно паче“ и „Царево ново одело“, са обзиром на то да се овај дан обележава у част Андерсена. Разматрали су однос људи према онима који су другачији, зашто је важно веровати у себе, коме можемо веровати, како препознати лаж/превару и не бити глуп… Подсетили су се бајке „Лепотица и звер“ и промишљали о потреби да принц звер мења своје понашање и постане бољи, што их је подстакло да говоре о свом понашању и увиде да у неким сегментима живота могу (треба) да се промене. Кроз причу о томе зашто чему нас уче бајке, ђаци су се разговарали са библиотекарком о библиотерапији. Закључили су да бајке (и друга књижевноуметничка дела) могу да утичу на наш живот и да нам помогну да решимо неке проблеме.

На другом часу ученици су се упознали са упутством за писање бајке кроз презентацију „Моја бајка“, постављену на страни школског сајта Библиотека/Активности. Затим су кроз усмено излагање осмишљавали своје бајке: тему, мотиве, ликове, композицију. Наставнице, библиотекарка и ученици су заједно коментарисали идеје и допуњавали их. Ученици су добили домаћи задатак да напишу своју бајку и илуструју је.

За ученике петог разреда одржан је један час српског језика и књижевности на коме су се ученици подсетили да се Међународни дан дечије књиге обележава 2. априла у част Андерсена. Разговарали су о одликама бајке на примерима његових бајки и других бајки које су читали. Упознали се са упутством за писање бајке и осмишљавали своју.

Најбољи радови ученика четвртог и петог разреда ће учествовати на такмичењу у писању бајки у оквиру пројекта Оштро Перце.

Слађана Галушка