Дани Франкофоније

Ученици петог разреда који похађају наставу француског језика, обележили су током марта 2022. са својом наставницом француског месец Франкофоније. Самостално, у пару или у мањим групама, по сопственом избору, информисали су се и израђивали презентације у виду паноа или у електронској форми управо на тему Франкофоније. Своје радове су презентовали на часовима француског са циљем да науче зашто је добро овладати француским језиком пошто су они од ове школске године на почетку тог занимљивог путовања.

Ученици су упознати са значајем француског језика у свету данас како би сагледали општу добробит од овладавања таквим модерним језиком којим су некада говорили углавном учени људи и они који су се бавили дипломатијом.

Француски језик је једини језик, поред енглеског, који се говори на свим континентима. То је званичан језик у 32 земље света и на петом месту је по броју говорника у свету (преко 320 милиона говорника) после мандаринског, енглеског, шпанског и арапског. Француски је тренутно на другом месту по броју људи који га бирају као страни језик којим желе да овладају јер су његова лепота и употребна вредност евидентне.

Гордана Мишковић Суботички

Дружење са писцем

Ученици IV2, њихова учитељица Горица Ивановић и библиотекарка Слађана Галушка посетили су 12. априла 2022. Библиотеку града Београда, одељење „Растко“ на Врачару где су се дружили са писцем Стефаном Митићем (Стефаном Тићмијем).

Писац је представио своје романе „Ја сам Акико“ и „Капут од маховине“ и говорио о томе како је добио идеје за њих из, на изглед, обичних свакодневних догађаја.

Затим је организована игра у којој су ђаци и наставнице добили осликане карте из друштвене игре Диксит и имали су задатак да напишу неколико реченица у вези са сликом и да текст започну „Ово је прича о…“ Уследило је читање прича које су показале да су деца маштовита и да воле да причају приче.

Ученици су рекли да им се дружење са писцем веома свидело, да ће читати његове књиге и да ће се окушати у писању прича.

Слађана Галушка

Подкаст Дестинација

Тим за предузетништво наше школе овог пролећа је покренуо серију подкаста под називом Дестинација у циљу приближавања различитих занимања ученицима. Идеја нам је била да кроз серију интервјуа са људима из различитих професија упознамо пословни свет и помогнемо ученицима да изаберу своје будуће занимање.

Редакцију чине Мирјана Илић, Дуња Радовановић, Катарина Насковић и Петра Ђорђевић, ученице 8/4, и Александра Бошковић, координатор Тима за развој међупредметних компетенција и предузетништва и наставница енглеског језика.

Петра Ђорђевић је дизајнирала  препознатљив лого који краси  наш Инстаграм налог #destinacija_tzp, као и Youtube канал под истим називом Дестинација на којем можете да послушате прву епизоду подкаста Звање и занимање – Наставник у којој говоримо о професији наставника.

Александра Бошковић

Такмичења из енглеског језика

У току другог полугодишта школске 2021/2022. године одржана су три нивоа такмичења из енглеског језика.

Школско такмичење одржано је 24. фебруара 2022. Учествовало је 17 ученика свих одељења осмог разреда и на општинско такмичење пласирале су се четири ученице.

Општинско такмичење одржано је 5. марта 2022. у ОШ „Владислав Рибникар“. Ученица Јелисавета Милић била је спречена да се такмичи јер се тог дана одржавало градско такмичење из физике на које се, такође, пласирала. Остале ученице су постигле следеће резултате:
Мариа Нефели Папамали 8/1 – 1. место,
Мила Аранђеловић 8/1- 3. место,
Ана Кришто 8/3 – 2. место.

На градском такмичењу које је одржано 10. априла 2022. у ОШ „Змај Јова Јовановић“ учествовале су две ученице и освојиле су следеће награде:
Мариа Нефели Папамали 8/1 – 3. место,
Ана Кришто 8/3 – 2. место.

Наставница енглеског језика
Александра Бошковић