Дан писмености 2022.

Поводом Међународног дана писмености у одељењима V3, VI4 и VII1 библиотекарка Слађана Галушка у сарадњи са наставницом Аном Стојановић одржала је часове српског језика 14. септембра 2022.
Ученици су кроз разговор са библиотекарком откривали шта подразумевамо под појмовима медији, поруке, писменост, али и како да одаберемо информације које су за нас важне, а што је битно за конкретно искуство учења. Ученици су наводили примере на које начине могу представити своје знање као креатори медијских порука.
Тема часова биле су и рекламе. Ученици су говорили о снажном утицају рекламних порука на људски живот. Идеја је да сви будемо свесни деловања медија и важности безбедности на интернету.

Ана Стојановић

Библиотекарка школе Слађана Галушка одржала је 15. септембра 2022. године часове српског језика у одељењима 8/1, 8/2, 8/3, 8/4 и 5/4, поводом обележавања Међународног дана писмености. Библиотекарка је ученицима представила основне елементе медијске и информационе писмености. Ученици су износили своја искуства у вези са вештинама писмености, те су часови протекли у разговору и пријатној атмосфери. Посебна пажња посвећена је безбедности на интернету. Ученици су се заинтересовали за ову тему, те је тако остало наставници Александри Протић да даље са њима о томе разговара и упућује на адекватне изворе знања.

Александра Протић

У сарадњи са наставницама српског језика Сањом Бублић и Иваном Марковић библиотекарка Слађана Галушка је 16. и 19. септембра 2022. одржала часове у одељењима VI1, VI2, VI3, VI5, V1, V2, VII2 и VII3 и разговарала са ученицима о појму и врстама писмености. Ученици су говорили о својим вештинама језичке писмености, математичке и научне и о томе како знање стечено у школи примењују у свакодневном животу. У вези са информационом, медијском и дигиталном писменошћу ученици су говорили о начину како да од корисника информација/медијских порука постану њихови креатори и како да се понашају безбедно у дигиталном окружењу.

Слађана Галушка

Ученице шестог разреда су писале о току часова и направиле постер на тему друштвених мрежа.

Међународни дан писмености
Међународни дан писмености обележава се 8. септембра. Први пут је био прослављен 1966. године. Идеја овог посебног догађаја је да се искорени неписменост. Бити писмен не значи само лепо и правилно изражавање, већ и знање из различитих области. Сваког дана добијамо много информација, учимо нове ствари. Важно је направити одабир у мору информација и памтити само оно што је добро и корисно за нас. Социјални медији нам помажу да сазнамо доста ствари, али морамо бити опрезни и придржавати се одређених правила.

Андреа Радић VI2

На часу српског језика разговарали смо о образовању, писмености и дигиталном свету. Језичка писменост значи способност читања, писања и говорења. Писменост је такође познавање граматичких правила. Људи који не читају имају потешкоћа у учењу, брзо им пада концентрација и не могу да се посвете у потпуности ономе што раде. У дигиталном свету важно је бити дигитално писмен и овладати коришћењем рачунара и телефона у проналажењу важних информација, али и бити безбедан на интернету. Данашња деца много користе дигиталне уређаје. Последица тога је да имају проблема са учењем и концентрацијом. Мислим да би требало више времена да проводе у дружењу на свежем ваздуху да би била здравија и срећнија.

Катарина Голубовић VI3