Дан школе

Кад славимo неки догађај, рођењe, славу, оснивање, тај дан сматрамо свечаним и обележавамо га на различите начине. Обележавајући нешто битно чувамо нашу традицију, историју, пријатеље и окружење. Датуми не представљају увек срећне околности, могу бити узети из историјских догађaја, престанком постојања нечег, или настанком.
На Врачару 10. маја 1594. године спаљене су мошти Светог Саве, 359 година после  његове смрти. Tурски султан Mухамед III наредио је Синан-паши да по сваку цену угуши устанак Срба у Банату. Над моштима Светог Саве у Милешеви су се окупљали не само православци, него и Турци верујући у исцелитељске моћи свеца. Паша је наредио да се пренесу мошти Светог Саве из Милешеве на Врачарево, данашњи Врачар, и спале како би се видело са обе стране Дунава. Тим злоделом су хтели да покоре и избришу дух српске традиције и историје који је заправо јачао временом у нашем народу.

Светосавље је надживело турско ропство и данас моја Основна школа „Свети Сава“ слави Дан школе уз разне активности.
Иако тренутна здравствена ситуација налаже да се не можемо окупљати у свечаној сали, сви ђаци и наставници ће уз помоћ дигиталне технологије обележити Дан школе прилозима на сајту школе.

Јана Стојкoвић V5

Моја школа

Моја школа душу има, у њој другар до другара, моја школа носи назив „Свети Сава“.
Налази се на Врачару, у близини светог Храма, најбоља је од свих школа, Основна школа „Свети Сава“.
У срцу је своме носим, не дам ником да је дира, ту ја учим, ту се играм и о будућности снoве снивам.

Ана Чолић V5

Ученице IV4 су направиле презентацију ОШ „Свети Сава“.

Рецитације и музика
Вук Гмијовић, ученик II5, говори песму Моја Србија, коју је написала Јована Гмијовић.
Рахела Леа Станић,  ученица VI4, свира композицију  Фридриха Бургмилера Ballade, Op. 100, No. 15.
Ђорђе Илић, ученик VI4, свира две композиције: Шева, Глинка-Балакирев и Игра патуљака, Франц Лист.
Петра Грујичић, ученица VIII2, свира композицију Едварда Грига Etude (Hommage à Chopin), Op. 73,  No. 5.

Анимације и видео прилози
Стефан Тимотеј Калезић, ученик IV4, осмислио је документарни филм Дан школе 2021.
Виктор Маројевић и Васја Перић, ученици IV4, анимирали су причу Свети Сава и ђаци.
Лана Жунић V4 и Нина Жунић VIII4 направиле су анимацију приче Свети Сава и ђаво.
Ученици IV4 су инспирисани видео игрицама направили необичан видео прилог – Храм.

Литерарни и ликовни радови
Ученици су писали литерарне радове на различите теме, приказе омиљених књига и бајке.  Неки су писци сами илустровали своје радове, а за остале илустрације су ликовни радови других ђака. Посебно се издваја драмски текст чији су ликови јунаци два књижевна дела.

Поезија, проза и ликовно стваралаштвоУченици II1, IV3, IV4, V3, VII1, VII2 и VIII4
Прикази књига – Ученици II1
Прикази књига – Ученици III3 и III4