У оквиру пројекта Оштро Перце библиотекарка Слађана Галушка и наставница српског језика и књижевности Сања Бублић одржале су заједничке часове са ученицима шестог разреда крајем јануара 2023. Тема је била Како написати приказ романа „Орлови рано лете“ Бранка Ћопића, а циљ часова Оспособљавање ученика да тумаче књижевно дело, свет књижевног дела доведу у везу са сопственим искуством, размишљањима и светом у којем живе и напишу приказ дела.
Ученици су разговарали са библиотекарком о томе шта је приказ књиге и које елементе садржи и затим су казивали своја размишљања о роману и сви заједно правили приказ. Упоређивали су књигу и филм и говорили о сличностима и разликама, занимљивостима и деловима и ликовима који им се највише свиђају.
У даљем току часа тема је била библиотерапија. Након кратког подсећања на значење појма ученици су кроз дискусију промишљали о роману „Орлови рано лете“, о осећањима, понашању ликова и ситуацијама у којима се налазе и поредили су их са својим животом. На крају су, у односу на поруке књиге и закључке донете на часу, још једном говорили о томе коме би препоручили за читање роман „Орлови рано лете“.
За домаћи задатак су писали приказе, а неколико ученица VI3 представило је роман једним паноом.

Слађана Галушка

 

Приказ романа

„Орлови рано лете“ је роман Бранка Ћопића. Радња се дешава у Босни, у селу Липово, а почиње непосредно пред почетак Другог светског рата. Први део романа говори о безбрижном детињству и веселом одрастању Јованчетове дружине. Заплет почиње доласком у школу новог учитеља кога су деца прозвала „господин Паприка“, због тога што је имао нос црвен као паприка. У школи је био стално пијан, а ученике је кажњавао без икаквог разлога. Због тога је, код једне групе ђака, сазрела мисао о побуни, јер је школа престала да буде место њиховог сретног окупљања.
Прокин гај, и њему логор Тепсија, постају позорница новог, другачијег живота за ову чету „побуњеника“. Тај живот је пун ведрине, весеља, неочекиваних обрта и несташлука сваке врсте. У Прокином гају сеоска деца откривају различите тајне (проналазе пећину), али и правила понашања која им налаже заједнички живот.
Упркос победи коју је јуначки изборила Јованчетова дружина, и у школу поново вратила омиљену учитељицу Лану, њихова ведрина и радост нису могли да трају вечно. Време је пролазило, а у свету је почео Други светски рат. Ову информацију дечацима саопштава учитељица Лана, и овиме почиње други део романа. Он описује догађаје непосредно после почетка окупације. Дечаци преко ноћи престају да буду обична деца, са свим својим невољама и радостима. Рат је пресекао њихове најсрећније дане. Безбрижно детињство замењују страх и неизвесна будућност.
„Орлови рано лете“ је роман који је у исто време писан и за децу и за одрасле. Он не прати само судбину једне скупине несташних дечака у малом селу, већ се бави и приказом утицаја рата на животе свих, па и оних најмањих и најрањивијих.
Идеја романа је садржана у самом наслову. Орао је у народу симбол слободе и храбрости. Јованчетова дружина је, у тешким искушењима, била принуђена да прерано раширила своја крила. Суочени са суровошћу и неправдом, још незрели дечаци, морали су да се боре за слободу и опстанак. Преко ноћи су постали прави орлови.
Главни ликови романа су: Јованче, Стриц, Луња, Лазар мачак и Ђоко Потрк. Јованче је био најцењенији и најодлучнији од свих дечака. Због тога је и постао вођа дружине. Остали у њега имају велико поверење, омиљен је и поштован. Веран је друг. Праведан је и ради све за добробит своје дружине. Његов чукундеда је био хајдук Јован, који је сахрањен у Прокином гају. За Јованчета се у роману каже да је од старијих чуо тек понешто о правди, али слути да је добро и праведно то што је покушао да заштити свог друга Стрица. То га испуњава чудном снагом и радошћу, и даје му одважност да сам самцат крене у дубину шуме.
За мене је најинтересантнији догађај онај у коме се Луња придружује дружини дечака. У школи је од учитеља Паприке тражила да добије батине, јер се знало да чети може да се придружи само онај кога је учитељ истукао. Бежећи из школе, упада у тајну пећину, где је проналазе Јованче и Мачак. Када им исприча шта јој се све тог јутра догодило, дечаци схватају да могу да јој верују. Овај део романа ми се највише допада баш због тога што је Луња једина девојчица у целој дружини, а ипак је показала неуобичајену храброст, већу чак и од неких дечака.
Роман нам, такође, показује и како се живело раније, док није било технологије и савремених уређаја. Тада су деца умела да се лепо забављају и друже, проводећи по цео дан напољу, у игри, користећи само своју машту и идеје.
Свима бих препоручила да прочитају роман „Орлови рано лете“. Ово није само прича за децу, већ и за одрасле. Шаље снажну поруку о заједништву, храбрости и љубави према домовини, који се појављују у срцима свих људи, без обзира на њихове године.

Ања Вујичић VI5

 

Author

Sladja