Izložba "Šumovi mora"

U četvrtak, 31. marta 2016. godine, učenici III/4, zajedno sa učiteljicama Milicom Banović i Draganom Tomanić, posetili su galeriju Prirodnjačkog muzeja na Malom Kalemegdanu i izložbu pod nazivom “Šumovi mora”.

Ulaskom u galeriju, u kojoj se razležu zvuci morskih talasa, uplovljavate u čarobni i nepoznati svet mekušaca poteklih sa dna svetskih mora i okeana. U staklenim vitrinama smeštene su na stotine egzotičnih školjki, morskih puževa i glavonožaca od kojih su neki veličine i do pola metra. Kroz zanimljive priče o shvatanju, simbolici i upotrebi ovih dragulja iz morskih dubina, stručno nas je vodila kustos muzeja. Saznali smo u koje je sve svrhe čovek u istoriji koristio školjke i puževe. I kao graditeljski materijal, i kao religiozne simbole, i kao nakit. Školjke su neretko bile i inspiracija umetnika.

Neke među njima imaju kvalitet da u svojoj ljušturi čuvaju šum mora. Dovoljno je samo da ih prislonite na uvo. Priliku da lično oslušnemo "Šumove mora" imali smo tog četvrtka.

Dragana Tomanić

Fotografije koje smo napravili prilikom ove posete možete pogledati ovde.