REČ DIREKTORA

Poštovani bivši, sadašnji i budući đaci i njihovi roditelji,

Biti na čelu  osnovne škole u bilo kom vremenu i bilo kom društvu predstavlja veliki izazov, ali i obavezu i odgovornost. Poverenje koje deca i njihovi roditelji imaju u vas i u samu školu je nešto što se ne sme izneveriti. Kada sam postavljen za direktora bio sam svestan svega toga, zabrinutosti roditelja da se ne ugasi škola koju pohađa već treća generacija njihovih najmilijih, velikog osipanja dece, prelaska u okolne škole, loše komunikacije sa roditeljima , lokalnom zajednicom, Ministarstvom, jedva prihvatljivi uslovi za rad i život u školi, neadekvane atmosfere u školi i još mnogo toga. Ali, najstarija i najuglednija škola na Vračaru, sa novom upravom ali i istim kvalitetnim kadrom učitelja i nastavnika našla je motiv i smogla snage da prevaziđe probleme. Da se vrati među najbolje škole Beograda. To današnji rezultati pokazuju.

Te, 2007. godine, u školu su upisana  samo dva odeljenja prvog razreda, odnosno 49 učenika. Ove, 2013. godine, upisano je pet odeljenja prvaka, sa preko 120 učenika. Poslednjih godina, uspesi naših učenika na takmičenjima, a posebno na završnim ispitima, pokazali su da se naša škola nalazi među nekoliko najboljih u Srbiji. Ali nije samo ugled škole popravljen u proteklom periodu – popravljena je i školska zgrada. U saradnji sa opštinskim, gradskim i republičkim vlastima, urađena je kompletna rekonstrukcija svih toaleta u školi, hodnika, učionica, kao i potpuno renoviranje školskog dvorišta. Opremljeni su informatički kabineti, kuhinja, trpezarija i biblioteka, a škola je dobila i digitalnu učionicu i informatički kabinet.  Pokazatelj da idemo u dobrom smeru predstavlja i podatak da se svake godine sve više učenika prebaci iz drugih škola u našu.

Veoma sam ponosan na ono što smo zajedno postigli, ali ovo nije trenutak kada treba da se stane. Još mnogo posla je pred nama. Neophodno je sanacija fasade zgrade, krova, renoviranje fiskulturne sale i svečane sale, ali mesta za napredovanje ima i u ostalim oblastima.

Iako postojimo više od 160 godina, želimo da idemo napred što brže. Uređenjem i korišćenjem najnovijh informacionih tehnologija – kroz implementaciju integralnog informacionog sistema i kroz primenu računara i informatike u svakodnevnoj nastavi želimo da škola učenicima bude zanimljiva i bezbedna, ali i da im pruži  primenjeno znanje koje će im koristiti u daljem školovanju ali i životu. Uvođenje preduzetništva u školu i razvijanje preduzetničkog duha kod učenika, predstavljaće jedan od najvažnijih koraka u njihovom razvoju u sposobne, samopouzdane mlade ljude. Usavršavanje zaposlenih i primene novih metoda u učenju moraju da se sprovedu u što kraćem roku, jer naš cilj više nije da budemo jedna od najboljih škola u Srbiji, već da se poredimo sa najboljim školama u Evropi.

Sve što je do sada urađeno za ovih šest godina, nisam uradio sam. Svi zaposleni u školi, srazmerno svojim sposobnostima i znanju, dali su svoj doprinos. Veliku pomoć smo imali u prijateljima škole, koji su kroz seminare, projekte, donacije, savete, radom i entuzijazmom doprineli da se podigne ugled naše škole na današnji nivo.

Nećemo stati. Imamo svoju misiju i viziju, imamo i vas, đake i roditelje. Zajedničkim radom i uzajamom saradnjom i poštovanjem možemo postići to što želimo i što nam ovaj društveni trenutak dozvoljava.

Dejan Stanković