Šta sve može muzika

U biblioteci „Petar Kočić“ na Vračaru održana je 18. maja 2018. godine radionica „Inkluzija kroz umetnost“ u organizaciji Udruženja Hendi Centar Koloseum. Radionicu je vodila prof. Željka Milošević koja je predstavila harfu kao muzički instrument i pokazala šta sve može muzika. Cilj radionice je bio promocija inkluzije kroz audio vizuelne umetnosti, a učestvovala su deca sa i bez invaliditeta. Među njima je bilo i deset učenika osmog razreda naše škole.
Posle kratke priče o harfi Željka Milošević i njena učenica Loreta izvele su nekoliko kompozicija i pokazale da se muzikom mogu predstaviti različiti ritmovi, oblici i osećanja.

U likovnom delu radionice deca su dobila materijal za slikanje i inspirisana muzikom koju slušaju, stvarala su svoja umetnička dela. Profesorka je zatim njihove slike „odsvirala“ i pokazala kako se prepliću muzičko i likovno stvaranje.

Čitam, pa šta? - Drugi deo

Nakon školskog nivoa takmičenja Čitam, pa šta? Nina Orlandić i Jovan Jovanović , učenici IV2, plasirali su se na opštinsko, pa zatim i gradsko takmičenje.

Oni su u biblioteci pisali prikaze i crtali ilustracije za još dve knjige: „Ovako je to bilo“ Branka Stevanovića i „Očarane naočare“ Svetlane Velmar-Janković.

Od tih radova nastao je još jedan lep pano.

Najbolji radovi nastali tokom ovogodišnje sezone projekta su u posebnom dokumentu Čitam, pa šta?

Oštro Perce 2017/2018 - Nagrađeni radovi

Projekat Oštro Perce je završen. Učenici naše škole su bili veoma vredni i osvojili su nekoliko nagrada.

Učenici I1 su osvojili prvo mesto u kategoriji Slikovnice, a učenici II4 u istoj kategoriji treće mesto.

Učenici IV4 su osvojili prvo mesto u kategoriji Nastavni materijal.

Učenici V5 i VII1 su osvojili prvo mesto u kategoriji Trejler.

Najbolji radovi su postavljeni na strani Super učenje, Oštro Perce 2017/2018,

Alisa u zemlji sunca, vetra i vode

Nastavnica Katarina Miličić i bibliotekarka Slađana Galuška organizovale su u aprilu 2018. časove tematske nastave Obnovljivi izvori energije u IV4. Na časovima srpskog jezika, likovne kulture i prirode i društva učenici su napisali dramski komad Alisa u zemlji sunca, vetra i vode napravili scenu za lutkarsko pozorište i lutke, likove iz drame, i izveli svoju malu predstavu.

Ovim povezivanjem nastavnog sadržaja ostvareno je interdisciplinarno učenje i učenje kroz igru i umetnost, kroz koje su učenici produbljivali znanje iz prirode i društva, razvijali kreativnost u literarnom, dramskom i likovnom izražavanju i veštine javnog nastupa.

Jedan pano je nastao tokom rada u biblioteci.

Tekst drame je uređen kao slikovnica Alisa u zemlji sunca, vetra i vode.

Svetski dan knjige i autorskih prava

Svetski dan knjige i autorskih prava je obeležen u našoj školi 23. aprila 2018.

Nastavnice Katarina Miličić i Dragana Janjić i bibliotekarka Slađana Galuška su održale časove u IV4, V5, VI1 i VII1 i razgovarale sa učenicima o poreklu ovog praznika, važnosti knjiga i zaštite autorskih prava.

Za učenike VII1 je povodom ovog dana organizovana poseta Narodnoj biblioteci Srbije 26. aprila. Đaci su se upoznali sa istorijom i radom nacionalne institucije, obišli čitaonice i izložbu u holu Biblioteke.