Ученици IV5 у Библиотеци града Београда

Ученици IV5 су два школска часа провели у дружењу са писцем Стефаном Митићем (Тићмијем) у Библиотеци града Београда, одељењу „Растко“ на Врачару 27. марта 2023.
Писац је представио своје књиге „У’ватиле ме лутке“, „Ја сам Акико“ и „Капут од маховине“, говорио је о њиховом настанку и о томе како је добио идеје за њих из, наизглед, обичних свакодневних догађаја. Један девојчица и један дечак били су помоћници у приказивању одломка из романа „Ја сам Акико“. Ђаци су видели кратки видео прилог у вези са књигом „У’ватиле ме лутке“ и сазнали да могу да погледају представу урађену по роману „Ја сам Акико“ у Театру „Вук“.
Писац је причао и о својим књижевним почецима управо у време када је имао десет година и томе како воли да се игра речима, ствара смешне обрте и чини да се његови читаоци добро осећају. Показао је како се граде добре приче у књижевности или филму уз стрип траку о путовању хероја. Одговарао је на питања ђака у вези са инспирацијом и креативношћу, спортом, омиљеним писцима и кошаркашима…
Ученици су оценили часове веома занимљивим, допале су им се приче из пишчевог детињства, савети о писању и проналажењу интересантног и смешног у свакодневним ситуацијама.

Слађана Галушка

Бесплатни уџбеници – обавештење за родитеље

Поштовани родитељи, обавештавамо Вас у складу са дописом Министарства просвете број 401-00-00070/2/2023-07 од 21.03.2023. године, да ће бити обезбеђени бесплатни уџбеници и друга наставна средства из уџбеничких комплета у школској 2023/2024. години, на основу Одлуке Владе РС 05 број: 401-2079/2023 од 16. 03. 2023. године , за следеће категорије ученика:

• Ученицима из социјално/материјално угрожених породица (примаоци новчане социјалне помоћи);
  • Ученицима који основно школско образовање и васпитање стичу по индивидуалном образовном плану, укључујући и ИОП3;
  • Ученицима са сметњама у развоју и инвалидитетом, који се образују по индивидуалном образовном плану, а потребни су им прилагођени уџбеници, као и ученици који образовно-васпитни рад не остварују по индивидуалном образовном плану а којима је потребно прилагођавање (увећан фонт, Брајево писмо, електронски формат);
  • Ученицима основних школа који су у породици треће или свако наредно рођено дете у систему образовања и васпитања;
  • Ученицима првог и другог разреда основне школе који су глуви, а којима су потребни прилагођени уџбеници у електронском формату, са видео садржајима на српском знаковном језику.

Школи се као доказ о испуњености услова доставља следећа документација:

• За ученике социјално/материјално угрожених породица – примаоце новчане помоћи, решење (копија) којим се утврђује право на остваривање социјалне новчане помоћи;
  • За ученике који су у породици треће или свако наредно рођено дете у систему образовања и васпитања (средња школа, факултет), потврда образовно-васпитне установе о својству ученика, односно студента. Потврда образовно-васпитне установе о својству ученика прилаже се за свако дете.

За ученике који су у породици треће или свако наредно рођено дете и налазе се у основној школи, школа не издаје потврду јер поседује податке о наведеним ученицима.
За ученике који основношколско образовање и васпитање стичу по индивидуалном образовном плану (ИОП1, ИОП2 и ИОП3) није потребна посебна документација, јер школа поседује податке о наведеним ученицима.
Родитељи чија деца имају право на бесплатне уџбенике према наведеним критеријумима у обавези су да се пријаве одељењском старешини и доставе потребну документацију најкасније до 03. 04. 2023. године.

Јована Миленковић