Некада давно – Српске народне бајке

У нашој школи је 17. марта 2023. године промовисана серија „Некада давно – Српске народне бајке“ Школске редакције Радио-телевизије Србије. Сценариста, редитељ и уредник серије Валентина Делић је представила серијал и уз неколико сегмената четврте епизоде разговарала је са ученицима IV1 и IV2 о пореклу бајки, главним ликовима и њиховим помагачима и о српској варијанти бајке „Пепељуга“.
Ученицима је препоручено да погледају све епизоде јер су реализоване специфичним поступком: уз наратора и тумачење академских професора, њихов садржај чине и доиграване сцене, илустрације и бројне анимиране/цртане сцене. У њима се отварају питања као што су: Како настају бајке? Ко су њихови јунаци? Какви су заплети и драматургија? Каква је симболика појединих елемената у бајкама, а по чему су српске народне бајке специфичне?
Ученицима се допала прича о бајкама и својим одговорима су показали су да разумеју поруке бајки и да су из њих научили да треба да буду добри.

Слађана Галушка