Дан толеранције 2022.

Дан толеранције обележен је током новембра 2022. на заједничким часовима библиотекара и наставника у трећем, четвртом и петом разреду.
Са ученицима четвртог разреда библиотекарка је причала о значењу појма толеранције, као и о постојању и поштовању различитости и учењу кроз упознавање обичаја, понашања и размишљања других људи. Затим је кратко представила збирку прича Јасминке Петровић „Риба риби гризе реп“ и прочитала једну од пет прича из ње. Ђаци су препознали примере толерантног и нетолерантног понашања у причи, а затим су говорили о сличним примерима у свом окружењу и промишљали о начину решавања одређених ситуација. Библиотекарка је позвала ученике да прочитају целу књигу и учествују у пројекту „Читам, па шта?” у чијем програму се налази ова збирка прича. Библиотекарка је разговарала са ученицима четвртог разреда на ову тему и на часовима у боравку.
Слични часови су одржани и са ученицима петог разреда – библиотекарка је разговарала са ђацима о књизи „Риба риби гризе реп“, толеранцији и начину решавања проблема који настају када постоји нетолеранција.
За ученике трећег разреда организовани су часови на ову тему у боравку.
Ученици свих разреда су закључили да је поштовање других веома важно, да некултурно и нетолерантно понашање других не треба да трпе, него да објасне да то није добар начин комуникације. Научили су да не треба да улазе у конфликт са децом која другачије мисле о некој теми, да проблеме треба решавати разговором и да треба да имају више самопоуздања.

Активности у III5

Ученици III5 су на часовима ликовне културе у новембру 2022. осликавали кишобране и дочарали јесење расположење. Употребљавали су боје сунчевог спектра тако да се јасно виде црвена, наранџаста, жута, зелена, плава, индиго и љубичаста. Кишобране су украшавали шарама по жељи и бојили позадину топлим и хладним бојама и њиховим комбиновањем.

Коришћење топлих и хладних боја увежбавали су и цртањем воћа методом отискивања. Отиске су правили пластичним затварачима за флаше, при чему су водили рачуна да сваки пресек између отисака буде обојен основним бојама (црвена, плава, жута).  Остале делове бојили су изведеним бојама уживајући у стварању нових нијанси.

Учитељица Наталија Мићић